BİR DEVRİMCİ KUŞAĞIN MÜCADELESİNDEN KESİTLER 2

25, Ekim 2013

Merdan Aslan


BİR DEVRİMCİ KUŞAĞIN MÜCADELESİNDEN KESİTLER/merdan aslan Devrimci mücadele tarihimizin içindeki çok önemli bir zaman kesitidir 68.
Türkiye devriminin , öncesi ve arkasıyla değerlendirildiği bir başlangıç noktasıdır 68.
Yazılı devrimci tarihimizin yazılı sayfalarının atlanması imkansız, okunmadan hiçbir yargının verileyemeyeceği kalın puntolarla yazılmış bir paragraftır 68.
Dünya devriminin bir parçası, Türkiye devriminin sıçrama, yeniden yapılanma ve geleceğin yol haritasını çizen bir düşünce, eylem dinamiğidir 68.
Bağımsızlık, özgürlük, demokrasi, devrim, sosyalizm mücadelesinin tarihindeki en önemli ayağa kalkış, kula kulluğun sona erdirilmesi kararlılığının cihana ilan edilişinin tarihidir 68.
Bilinçle eylemin sınıfsal köklere dayandığı ve kitlelerin bağımsızlık mücadelesinin, insan olma kavgasının devrim kararlılığına dönüştüğü görkemli bir tarihtir 68.
Bu tarihin içinden gelip yarınlara giden yol üstünde, DEVRİM durağındayız şimdi.
Halkların tarihini yapan gücün Spartaküs’ü, Münzer’i, Robespiyer’i, Danton’u, Bolivar’ı, Garibaldi’yi, Şeyh Bedrettin’i, Börklüce’yi önderliğe koyduğu zaman, tarihin akışı da halkların kurtuluşunun şafağını söktürdü.
Bugün de yeni öncüler, şafağın iyice ışığa dönüşmesi için tarihteki yerlerini aldılar ve soluksuz bir savaşımla ağaracak günü belirlemeye çalışıyorlar.
Namık Kemal’lerden, Tevfik Fikret’lerden, Mithat Paşa’lardan, Talat Paşa’lardan kopup gelen yurtseverlik ve bağımsız çizginin simgesi Mustafa Kemal’lere varan yeni Cumhuriyet, daha ileri hedeflere, Deniz’lerle, Mahir’lerle, Sinan’larla yürüme kararını 68’de aldı. Devrimin sürekliliği, Orta Çağ karanlığına karşı bir yürek, bilinç ve birlikteliği böylelikle oluştu. Bu tarihsel çizgi dünya devriminin öncüleri Marks, Engels, Lenin, Mao, Dimitrov, Che, Ho Şi Minh devrimciliğiyle yine 68’de buluştu.
Devrimciler Çağı 20.yy. büyük devrim önderleri yaratırken, devrimler kavşağında Mustafa Kemal’de emperyalizme karşı Kurtuluş Savaşımızla, bağımsızlık hareketlerinin öncüsü ve örneği oluyordu. Asya’nın ve Afrika’nın mazlum halkları Mustafa Kemal’le sömürüye karşı çıkarak bağımsızlık mücadelesinin örnekleri oldular.
68’li yıllar dünya tarihi ve kendi tarihimiz açısından büyük birikimlerin kesiştiği, odaklaştığı ve yeni zaferlerin kazanıldığı bir hareket noktasıdır.
Bilincini ve yüreğini halkının kurtuluşuna adayan, yaratılacak yeni bir dünyanın kavgasında haklı isteklerinin ve eylemlerinin türküsünü en yüksek ve en güzel sesle dile getiren bir kuşağın temsilcisi olarak Vakfımızla yarım kalmış bir devrim programının sürdürülmesi kararlılığındayız. Bunun için buradayız.
Fabrikalardan, tarlalardan, okullardan, üniversitelerden yola çıkan, baskı ve zülme karşı ayağa kalkan; 15-16 Haziranlarda, 1 Mayıslarda emek için, bağımsızlık ve özgürlük için; eşitlik, adalet, sömürüye son vermek için, sınıfsız bir toplum özlemiyle tarihin kapısını çalan, kahrolsun diye halkların baş düşmanı ABD Emperyalizmi diyen, Orta Çağ karanlığına karşı aydınlığın ışıklı dünyasını isteyen 68’lilerin tarihe sığmayan öyküsünün bir hatırlatma değeri taşıyan kısa bir dökümüdür, satır başlarından bu sunduğumuz.
Öyküleriyle, marşlarıyla, şiirleriyle, türküleriyle, destanlaşmış kahramanlık örnekleriyle bir gençlik, kitle başkaldırısı olan 68, bir anılar yığını değil geleceğin bağımsız, özgür Türkiye’sinin temellerinin yükseltilmesi talebinin tarihidir.
Bu tarihin oluşturduğu çizgi mücadelemizde zafere kadar yaşayacaktır.
‘Bizler Türkiye toplumunun tarihi geçmişindeki sağlam, ulusal ve devrimci olan ne varsa onun mirasçısıyız’ diyerek hangi gelenekten geldiğini haykıran Deniz’lerin yolundan, daha güzel bir dünya için yola devam ediyoruz.
68’lilik dün böyle bir programla yola çıktı, şimdi devam ediyor, yarın da sonuca kadar devam edecek.
İnançları ve doğruları uğruna canlarını verdiler. Bizim görev ve sorumluluğumuz da bu deneyimleri ve mücadele ruhunu şimdiki ve gelecekteki mücadelenin eksenine oturtmaktır.
Beyazıt’taki ölü, darağıcındaki yiğitliktir 68.
Halka inanmanın; onuru ve kahramanlığı devrimci düşünceyi, eylem alanına yönlendirmenin adıdır da 68.
‘İnsandan yana ve insancıl olan ne varsa biz onu istiyoruz’ diyen bir kuşağın ortak adıdır 68. Ve biz onların temsilcisiyiz…..

BİR DEVRİMCİ KUŞAĞIN MÜCADELESİNDEN KESİTLER/merdan aslan

2 Yorumlar

  1. okay diyor ki:

    Hocam mail adresini verebilirmisiniz okaytasli@hotmail.com saygilar

  2. emin diyor ki:

    arkadaşlar …sizlere sonsuz başarılar dilerim..selamlar ve sevgiler…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*

Website

Comment

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>