SOL’UN CUMHURİYET ve KEMALİZM SINAVI 0

25, Ekim 2013

Belgeler


SOLUN CUMHURİYET ve KEMALİZM SINAVI/belgeler Yakın dönemin siyasal sürecinde, özellikle günümüzde, Cumhuriyet’in ve onun kurucu ideolojisi olan Kemalizm ya da Atatürkçülük’ün sağ ideolojiler, dinsel gerici unsurlar, liberalizm etiketli siyasal ideologlar, emperyalist odaklı hegemonik, yapı ve kuruluşlar, özgürlük ve demokrasiyi gerçekliğinden, tarihsel sürecinden koparmış aydın elitler (!), niteliklerinin ne olduğunu kendilerinin de bilmediği demokrasi yandaşlarının eleştiri odağı olmasını, yıkıma uğratılması çabasını anlamak zor değildir.
Bu noktada önemli bir tarihsel unsur olarak Türkiye’de ‘’Sol’’un kendi tarihsel mirasına nasıl baktığı ve yeni durumda kendini Cumhuriyet yıkımında nerede gördüğünü incelemek gerekir. Siyasal, sosyal ve ideolojik sonuçlarıyla ‘’Sol’’un merceğinden Cumhuriyet’in nasıl bir algılama ve değerlendirmeye uğratıldığı, özellikle yakın tarihimiz içinden, bu yaşanan deneyimler  ışığında ele almak gerekiyor.
Sol kendi nesnel tarihinden kalkarak yine kendi somutunu nasıl değerlendiriyor ve sürecin sol içi ideolojik eleştirisinin öznesi olan Cumhuriyeti hangi gerekçelerle nasıl bir değerlendirmeye tabi tutuyor?

Yazının devamını indirmek için Tıklayınız.

SOLUN CUMHURİYET ve KEMALİZM SINAVI/belgeler

0 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*

Website

Comment

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>